avkifalianz

American Staffordshire Terrierin karakter oluşum dönemi ve eğitimi

Çeşitli dönemler sırasında American Staffordshire Terrier yavrunun fizyolojisi büyük ölçüde onun algıladığı dünya – çevre ilişkisinden etkilenmektedir.

  • Amstaff yavrunun henüz 4 aya girmeden ki dönemi: insanlarda olduğu gibi ''kreşlik'' dönemidir. Yavru etrafında ki dünya hakkında bilgileri depolamakta ondan dolayı da bu zamanda her türlü eğitici oyunlar Amstaff yavrusu eğitmek için en iyi yoldur.
  • 4 ile 6 ay arası dönem: Küçük Amstaff her şeyden hala korkmaktadır. Onu korkutan bir şeye karşı agresif tepki göstermekte ısrar etmesine izin vermek çok büyük hatalardan biri olur yani bu dönemde her hangi ''cesaret dersleri'' verilmemelidir. Böyle durumlarda yapılması en doğru olan köpek yavrusunu o kadar korkutan nesneyi sabır gösterip birlikte araştırmaya, koklamaya izin vermektir. Fakat korku yaşadığı anlarda ona acımayın ve avutmayın yoksa Amstaff yavrusu bunu tek anlamıyla takdir olarak algılar. Ancak hiçbir köpek sahibi korkaklık için ''takdir'' etmez. Küçük yavrunuzla birlikte insan sayısının fazla olduğu ortamları ziyaret edin, onu toplu taşıma araçlarında taşıyın, dünyadaki olan çeşitliklerle Amstaff yavrunuzu tanıştırın. American Staffordshire Terrierin düzgün eğitim alabilmesi için erken yaştan itibaren diğer köpeklerle yakın iletişim kurması büyüdükçe onlara karşı saldırganlığı azaltması için önemlidir. Birçok uzman 7 hafta 6 ay arası dönemin öğrenmeye en uygun yaş olduğunu düşünmektedir.
  • 6 ay - 1,5 yaş arası dönemde Amstaff‘ların karakterleri tamamen oluşmaktadır. Eğer bu zamana kadar köpek sosyal davranış kurallarını öğrenemedi ise bundan sonra da yerleşmesi zor olur. Bu dönemde Staffordshire net bir şekilde benimkiler ve yabancı ayrımı yapmayı, sahibinin ''dilini'' tam olarak anlamayı öğrenmekte, diğer köpeklerin yanında bulunmaya alışmakta ve eğitim kursları görmektedir. Bu period Amstaff karakterin son oluşum süreci.
  • (1,5 yaşa kadar) Aynı zamanda American Staffordshire Terrierin ergenlik oluşum ve olgunlaşma dönemi. Olgunlaşma zamanı da her hangi birinden ve her şeyden önce sahibinden bağımsız olduğunu ispatlama girişimlerinin olduğu dönemdir. Özellikle bu dönemde Amstaff sahibi karakter gücünü, kararlığını göstermesi ve icabetlerden her hangi birini yerine getirmesi önemlidir. Yine de çok ciddi kendini ispatlama girişimleri sert bir şekilde bastırılmalı.
  • Yetiştirdiğiniz köpeğiniz ne kadar terbiye edilirse edilsin hayatta diğer köpeklere karşı hiçbir saldırganlık belirtisi göstermese de, köpek sahibine eşlik eden arkadaşı daha önceki nesillerde olan dövüş atalarını aklından çıkarmamalıdır.

Kesinlikle Staffordshire Terrier kendi başına bırakılmamalı. Eğlenceli köpek oyunları bile ciddi bir kavgaya dönüşebilir ve Amstaff sahibinin doğru zamanda müdahale etmesi adına köpeğinizin davranışlarında bu anları ayırt etmeyi ve yakalamayı öğrenmesi şarttır.

American Staffordshire Terrier Eğitimi 

American StaffordshireTerrierin düzgün bir şekilde eğitilmesi için yani oyuncu, yaramaz amstaff yavrudan, sakin, dengeli, dünyaya ve çevreye yeterli bir köpek elde etmesi için köpek sahibinin her şeyden önce çok sabırlı olması gerekmektedir.
Amstaff'lar inatçı köpekler olarak bilinmektedir, bu ırktaki liderlik duygusu yıllar boyunca üreticilerle geliştirilmiştir.
Ondan dolayı da amstaff yavru eğitiminde sürekli olarak sabır, metanet, kesinlik göstermesi gerekir (bur da bazen kendimizin de eğitilmesi gerekmektedir!), köpeğinizi sosyal davranış standartlarında terbiye ederken net ve mantıklı, birbirinin arkasından gelen eğitimi tutmalı.

American StaffordshireTerrieriya da her hangi bir köpeği eğitirken köpek ve sahibi arasında kurulan bağ ve iyi iletişim eğitimin temelidir.

Terbiye edilen amstaff köpekleri karşılıklı anlayış ile harikaları yaratmakta. Doğru ve çevreye uygun eğitimi alabilmesi için önemli koşullardan biri amstaffordun sahibinin iradesine tümü ile teslim olması gerekir.