avkifalianz

Yavru köpek bakımı

Yavru Köpeğinizin Yeri

Yavru köpeğe evinizde bakmaya karar verdiniz. İlk olarak köpek yavrusunun kendisine ait bir yeri olmalı. Bu yer banyo ve tuvalet gibi bir yer olmamalı ayrıca hava sirkülâsyonu olmayan bir yer olmalıdır.
Unutmayın, köpek yavrusu özlem çektiği için ilk birkaç gece uykusuz geçebilir. Eğer yanınızda geceyi geçirmesine izin verirseniz, tecrübemize dayanarak söylüyoruz ki bu olay köpeğinizde kalıcı bir yer edinecektir.

Yavru köpeğinizin yatağı nasıl olmalı?

Şuanda evcil hayvan mağazalarında istediğiniz renkte ve boyutlarda, istediğiniz malzemelerden yapılmış çeşitli kap ve yataklar çok farklı seçeneklerle sizlere sunulmaktadır.
Yinede dikkatli olmalısınız aldığınız çok güzel yemek kabını kolayca dişleyerek kırabilir ya da oldukça pahalı mükemmel ithal bir köpek yatağından silicon yutabilir. Bana göre plastik bir kap, daha sonrada sergilerde ve seyahatlerde kullanabileceğiniz metal köpek kafesi ya da zararsız şilelerden biri köpek yavrunuza iyi ve güvenli bir yer olmaktadır. Meraklı yavru köpeğinize zarar verebilecek tüm kabloları yerden toplamayı unutmayın aynı zamanda silikonlu ve plastik oyuncakları, küçük nesneleri de köpeğiniz yutmadan saklamalısınız.

TUVALET

Asla unutulmamalı! Yavru köpeğiniz canlıdır, yani periodik olarak tuvalet yapma ihtiyacı duyar. Koridorunuzun bir köşesinde bir gazete, emici bebek bezi, köpek tuvalet eğitim pedi ya da büyük küçük durumlar için lastik bir paspas serin köpek yavrunuzu ''tuvalete'' alıştırın. Her yemekten ve uykudan sonra tuvalet yerine götürüp her başarılı sonuca ulaştığında yavrunuzu övmelisiniz. Zamanı gelince dışarıda tuvalet yapmaya alıştırdığınızda atılıcak diye eski halınızı kullanmaya kalkmayın yoksa köpek yavrunuz her halıyı tuvalet olarak algılar.

SAĞLIK

2 ile 3 ay arasında yavrulara aşıları yapılmaktadır. Aşılandırma zamanında köpeğinizin üşütmemesine özen göstermelisiniz yani bu süreçte banyo yapılmaması ve hava sirkülâsyonu olan yerlerde bulunmaması gerekir. Aşılandırma programı bittikten sonra 2 hafta içinde köpeğinizi dışarıya çıkarmaya başlayabilirsiniz. Zamanında kesilmeyen fazla uzun ve bükülmüş tırnaklar bacaklarının dikmesinde yanlış oluşuma neden olabilirler. Köpek yavrunuzla iletişimde olun, eğitin ve oynayın. Sağlık durumunu takip edin. Her hangi bir hastalık başlangıçta daha kolay tedavi edilir, onun belirtilerini de sadece siz fark edebilirsiniz. Köpek yavrunuzun parazit tedavisi birkaç kez yapılmalı(ilk aşılara 2 hafta kala, 3 aylıkken, 5,5 aylıkken ve tekrar aşılandırmaya 2 hafta kala). Yetişkin köpek için parazit tedavisi yılda 2-4 kez yapılması yeterlidir. Mart ayının sonundan ilk soğuklara kadar köpeğinizi kene ve pirelere karşı ilaçlandırmayı unutmamalısınız.

OYUNCAKLAR

Yavru köpeğinizin, her hangi bir çocuğun olduğu gibi, kendine ait oyuncakları olmalı. Onlara da her evcil hayvan mağazasında sayısız oyuncaklar sunulmaktadır. Kolayca yutabileceği, ısırarak kırılabileceği, yumuşak, küçük olan oyuncaklar ve nesneler köpeğe verilmemeli. Sert kauçuktan, lateksten ya da prese kirişten yapılmış ve toksit maddeler içermeyen, top, kemik, sopa şeklinde yapılan oyuncaklar daha uygun görülmektedir. Yavrunuzu eski terliklerle oynamaya, onları ısırmaya alıştırmayın, tabi bu alışkanlıkların yeni ayakkabılarınızı hedef almasını istemiyorsanız.

GEZİ

Yavru köpeğinizle ilk kez geziye çıkmadan önce onu tasmaya alıştırmalısınız. İlkinde tabiî ki köpek yavrusu tasmadan korkar ondan dolayı da tasmayla tanıştırmaya köpeğinizi beslerken başlanması en iyisi olur. Yemekle meşgul olduğu için, onun boynunu sıkan bilmediği nesneye o kadar şiddetli tepki veremez. İlkinde tasmayı birkaç dakikalığına takıp sonradan tasma taktığı zamanı
yavaş yavaş artırırsınız. Oynayarak, leziz bir şey vererek onun dikkatini dağıtırsınız. Dışarıya ilk çıkış anına kadar yavrunuz tasmayı taşırken kendini sakin ve son derecede rahat hissetmelidir.
Eğer dışarıdaki hava -10°? den düşük ise ya da +30°? dan yüksek ise yürüyüşe başlanmaz.
Yürüyüşlerin ilk haftasında köpek yavrusu sokakta ıslanmamalıdır.
Yürüyüşlerin ilk ayında yavru köpeğiniz fazla yorulmamalı yani sıkça ve yorulmayacak kadar kısa olmalıdır.
Yemekten hemen sonra uzun yürüyüşler kesinlikle yapılmamalı. Küçük yavrunuzla günde 5-7 kez 15-20 dk süreciyle yürüyüş yapılması en iyisi olur.
Eğer yavru köpeğiniz bir şeylerden korktuysa, tatlı dille, okşayarak, gerekirse de leziz bir dilimle dikkatini dağıtmalı ve sakinleştirmelisiniz. Ondan sonra da korktuğu nesneye getirip onu incelemesi, koklamasına imkân sağlamalısınız.
Yürüyüşlerde aynen yetişkin köpek gibi yavrunuz da asla üşümemeli. Üşüdüğünü, titremeye başladığını fark ettiğinizde hemen evinize dönmelisiniz. Hareketsiz ve amaçsız oturmayan köpek, dışarıda asla üşümez. Sokakta köpek devamlı hareket halinde olmalı, esasen bunun için birlikte yürüyüşe çıktınız zaten. Tabiî ki dışarıda hava kötü ise gezilerin süreci ve sayısı azaltılmalıdır.
Yine tekrar edelim, yavru köpeğinizi temizliğe alıştırmak için, her uykudan sonra ve her yemekten sonra kısa bir zaman için olsa da dışarıya çıkarmalısınız. Sadece doğal ihtiyaçları yaptıktan sonra yavrunuzla oyun oynamaya başlayabilirsiniz, Aksi takdirde oynarken, küçük arkadaşınız onları tamamen unutur.

BOYUN TASMASI

Köpeğinizin boyutlarına göre seçilmelidir. Köpek büyüdükçe tasma daha geniş ve daha uzunu ile değiştirilmelidir. Deriden yapılmış bir boyun tasması en iyi seçimdir. Köpeğinin boyun ve tasma arası elinizin iki parmağınızın rahatça geçebileceği şekilde takılmalı. Amstaff yavrusunun gezdirme tasmasını fazla çekmesine müsaade edildiğinde, ön bacakların doğru bir şekilde dikmesini bozabildiği için, göğüs tasması Amstaff köpek yavruların kullanması sakıncalıdır.

OTOMATİK GEZDİRME TASMASI (FLEXI)

Otomatik gezdirme tasması yürüyüşler için son derece uygundur. Küçük, orta, büyük cins köpekler için çeşitli boyutlarda üretilmektedir. Sahibinin 3-5 metre yarı çapında yeterince serbest hareket etmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda da bu mesafeden köpeğinize gereken etki ve iletişimi gösterebilirsiniz.
Küçük yaştan itibaren köpeğinizi canlılara, yani kedilere, kuşlara v.s. fazla dikkat etmemesini öğretmelisiniz, yoksa '' avını'' takip ettiğinde heyecanlanıp yanlışlıkla karayolu üzerine çıkabilir.
Yabancı küçük cins veya küçük olan köpeklerin, köpeğinizi takip etmesine izin vermeyin. Büyük olasılıkla, köpeğiniz onlarla sadece oynayabilmek için oyalanır, ancak onların sahipleri, kendi yavrularından büyük bir hayvanı yavrularının hayatına ve sağlığına tehdit olarak görebilir ve bu olayı hoş karşılamayabilirler. Sahipleri izin verdiği zaman yavrunuz başka köpeklerle oynayabilir, aksi takdirde köpeğinizi uzaklaştırmanız gerekmektedir. Koşan insanları, özellikle koşan çocukları takip etme girişimleri kesin olarak durdurulmalı. Doğal içgüdü bu şekilde davranmaya sevk etmekte ve agresiflikle hiçbir ilgisi yoktur, ancak çevrenizdeki insanlar bunu bilmeyebilirler. Onlar sadece oldukça büyük köpekten korkmaktadırlar. Çevrenizde olan insanları rahatsız etmezseniz, onlar da en azından sessiz olurlar. Kendi ayakaltında yolu inceleyen ya da uzakta koşturan köpeğe, yoldan geçenler tepkisiz kalırlar. Çoğu zaman köpek yavruları çok meraklı ve yoldan her geçeni, özelikle de çocukları oynamaya davet etmeye çalışırlar. Bu tür davranışları öğrene bilmesi için, köpeğinizin dikkatini başka bir yere çekmeli ya da heyecan verici bir oyun sizin tarafınızdan teklif edilmelidir. Kısa bir süre sonra yavrunuzun çevredeki yabancılara karşı merakı zaten gider eğer onlar kendileri köpeğinizle oynamazlarsa. Tüm olası sorunları tahmin etmek çok zordur. Bundan dolayı da yetiştiricinin ve veterinerin telefonu hep yanınızda bulunmalı.

Hiç bir şeyden korkmayın. Bir köpek yavrusu büyütmek o kadar da zor değildir. İsteyin yeter.