avkifalianz

Yavru Seçimi hakkında

    American Staffordshire Terrier dikkatinizi çektiyse seçiminiz onu almaktan yana ise bu bilgiler sizin için;

Yavru köpek almak çok büyük sorumluluk isteyen adımlarımızdan biridir.
Bir köpek aldığınızda uzun yıllar yaşayacak yeni bir aile üyesi edineceğinizin farkında olmanız gerekir. Bu yüzden sizin yanınızda ne kadar mutlu olabileceğinin ve ne şekilde hayat sürdüreceğinin sorumluluğunu da almış bulunuyorsunuz.

Eğer iyi ve sağlıklı köpek sahibi olmak istiyorsanız, acele etmeyin. Amstaff ırkı üzerinde çalışmalar 19. yüzyıldan bu yana devam etmektedir. Aldığınız yavrunun büyüdüğünde görünüş olarak hayallerinizdeki köpeğe benzemesi, aynı zamanda da gerçek Stafforshire Terrier karakterini taşıması çok önemlidir. Bunun için yavruyu, soy ağacındaki tüm atalarının dış görünüşünü ve karakterini dikkatli bir şekilde inceleyebileceğiniz profesyonel bir çiftlikten seçilmeniz önemlidir. Nede olsa agresif ve kusurlu olan köpeklerin üretim izni verilmemektedir.


Anne ve tüm yavruları gördükten sonra yavru köpek seçilmesi daha iyi ve güvenilirdir.


İlk olarak ne düzeyde köpek istediğinizi belirleyin:

 • Show class (Yarışma köpeği)
 • Breed class (Asil köpeği)
 • Pet class (Ev gözdesi)

Show class: Standart olarak tanımlanan bariz belirtilen tüm cins meziyetlere sahip olan üst soylu bir köpektir. Ciddi olarak sergi faaliyetle muhtemelen üretimiyle de uğraşmaya hazır birisinin bu sınıfa ait bir köpeğe ihtiyacı vardır.

Breed class: Tipik sıradan cins temsilcileri olan köpeklerdir. Tüm sergilerde yer alabilen, standartlara göre herhangi belirgin sapmaları olmayan ve köpek üretimi için damızlık olarak kullanılmaya uygun olan köpektir.

Pet class: Bu sınıfa ait köpeklerin belli bir eksikleri olabilir. (örneğin: diş çene yapı kusurları, 
sıra dışı renk, değiştirilmiş formda bir kuyruk, kafatası
yapısın da bir asimetri v.s.) yani bu eksikliklerin köpeğin vasıfları üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Fakat köpek üretimi için damızlık olarak kullanılmamalı.

Erkek mi? Dişi mi?

Erkek yavru veya dişi yavru sahibi olmak istediğinizin kararı da son derece önemlidir.
Genelde alınacak yavrunun cinsiyetini belirlemekte zorluk çekildiği zaman yani her hangi bir karar vermeye çalışırken çoğu kişi ''hangisi daha iyi'' gibi bir soruyu yetiştiricilere sormaktadır.

Bu cevabı siz kimseden alamazsınız. Çünkü bu durumda her şey sizin kişisel tercihlerinize bağlıdır.
Dişi köpekler erkeklerden genellikle daha uysal, üstelik dişinin karşı cinse ilgisi kızışma dönemleri ile sınırlıdır (yılda 2 kez).
Erkek köpekler tam aksine bu konuda hep endişelidir ve hep arayış içerisindedir. Yine de birçok insan hayata karşı daha aktif tavırları sergileyen erkek köpek beslemeyi tercih eder.

Bir yavru seçerken

 • Birden fazla yavru içerisinden seçim yapmak size daha geniş bir seçim hakkı tanımaktadır.
 • Sözleşmenin tüm maddi yönlerini görüşün.
 • İyi cins bir köpeğin fiyatının daha yüksek olduğunu da unutmayın ki vicdanlı yetiştirici vazifesini itinayla yerine getiriyor ise anne ve yavruların bakım maliyeti de o kadar yükselmektedir. Aynı zamanda yavrunun fiziki ve dış görünüşü maliyetini etkiler.
 • Ebeveynlerin sergi ve yarışma başarılarını da göz önünde bulundurun. Çünkü anne ve babanın yarışma sonuçları yavrunun gelecekte başarı şansını artırmaktadır. Ancak1,5 - 2 aylık olan yavrulardan bahsederken yalnızca yavrunun eğitilme ile bu özelliklere kavuşabileceğini anlamakta fayda var. Hiçbir dürüst üretici gelecekteki şampiyonu aldığınızı yüzde yüz garanti etmez. Bütçenize uygun alabileceğiniz en iyi köpek yavrusunu sadece size güven veren yetiştiriciden satın alın. Çünkü üretici sizinle birlikte aldığınız yavrunuzu yetiştiren, eğiten kişi olacaktır. Bir köpek yavrusunu büyütüp yeteneklerini ne şekilde sunacağını belirlemek ve daha pek çok şey bundan sonra sizin elinizde olacaktır.
 • En erken doğumdan 45 gün sonra resmi olarak yavru köpek alabileceğinizi unutmayın ve sadece o güne kadar yavruların mikroçip ve aktivasyonu yapılmaktadır.
 • Bir köpek yavrusunun en uygun alım yaşı 1,5-3 ay arasıdır.

Yavru seçerken yetiştiricinin evinde dikkat edilmesi gerekenler:

 • Yavruların bakım koşulları (odanın ferah ve temiz olması gerekir).
 • Yavru, güçlü ve besili olmalıdır.
 • Sağlıklı yavru her zaman hareketli, oyuncu ve meraklıdır.
 • Tüyleri parlak ve sıkı surette bitişik olmalıdır. Dış parazit, kaşıyarak tırmalama izlerinin ve yaraların olmaması. Bu da yavrunun karnını kontrol ederek tayin edilmeli (fazla şişkin bir karın da iç parazit bulunabileceğini unutmayın.)
 • Yavrunun yüzünü inceleyin: gözler temiz ve parlak olmalıdır, burun nemli, kulak kokusuz ve koyu salgı salgılamayan.
 • Diş yapısı makas şeklinde olmalıdır.
 • Erkek köpek yavruların her iki testisi stromal içinde olmalıdır.
 • Yavruda eklemlerin kalınlaşması ve ayak eğrilmesi belirtileri yani raşitizm olmamalı.
 • American Staffordshire Terrier yavruları çok sokulgan ve girişken, her hangi bir şeye veya yabancı birisine karşı ilgili olmalı, çekinmemelidir. Bu nedenle de çok ürkek, sürekli çekilen ve saklanan, elinize gelmeyen ve sizinle irtibat kurmaktan açıkça kaçan yavru almanız kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Korkaklık her tür cins köpek için istenmeyen bir özelliktir. Genellikle yaş ilerleyince kaybolmayan bir özelliktir. American Staffordshire Terrier için korkaklık diskalifiye sebebidir.
 • Yavruların renk seçimi zevk meselesidir. Ama rengi de tamamen standartlara uymak zorundadır.

Seçim yapıldı. Sırada ne var?

Yavruyu aldığınız andan itibaren size sunulması gerekenler :

 • Uluslararası Sağlık ve Aşı Karnesi: Aşılama ve iç dış parazit önleme notları ile( 2-3 aya kadar bir yavru için tüm gereken aşıları yapılmalıdır. Bunu unutmayın!
 • Yavru Kimlik Kartı: Ona dayanarak bir süre sonra yavrunun SOY KÜTÜK BELGESİ (seceresi) alınmaktadır. Yavru kimlik kartı yavrunun ebeveynlerinin hakkında tüm bilgi, üreticinin verileri, tüy rengi, cinsiyeti, adı, mikroçip numarası (satış esnasına gelene kadar alacağınız köpeğin mikroçip uygulaması yapılmalı), doğum tarihi, sorumlu ve yetkili kişinin imzası ve mührü içermeli. Yetkili kinoloji uzmanlardan oluşan damızlık komisyonu tarafından muayene ve teftiş edildiğine dair kararnameye dayanarak verilmelidir.