avkifalianz

Ast Renkleri


BLACK(SİYAH)
Siyah renkli olduğunda vücudun tüm bölgelerinde farklı renkte leke ve benekler olmaması tüylerin eşit olarak siyah olması gerekmektedir. Gözler nerdeyse siyah veya koyu kestane rengin de olmalı ve burun rengi de siyah olmalıdır.
Eğer bir köpek siyah görünüyorsa, ancak güneş altında kızıla çalan yani rengi atmış gibi duruyor ise, bu tüy rengine ise seal denmekte.


BLUE (MAVİ)
Tüy rengi gri, açık griden nerdeyse siyah görünen griye kadar değişebilmektedir.
Gözlerde, bu tüy rengi olduğunda temel tüy renginden daha açık tonlarda olmama zorunluluğu vardır.
Burnu gri renk olmalıdır.


RED (KIZIL)
Kızıl renkli köpeklerde tüyler eşit olarak kızıla boyanmış olmalıdır tek bir kıl bile farklı renkte olmamalıdır. Kızıldan kırmızıya değişebilir.
Gözler koyu kestane renginde olmalıdır. Burnu siyahtır.


SMUT or SABLE ( İNCE TABAKALI KIZIL)
Tüylerin asıl temel rengi kızıldır, ancak üst tabakada bulunan kılların rengi ya da kılların uçlarının daha da koyu renk de olmasıdır. Bu da köpeğin başında kalp şeklinde görüntü sağlamaktadır. Üst tabakada bulunan tüy rengi koyudan çok açık rengine kadar değişebilmekte yani kızılın üzerinde koyu kızıl renkten siyah renge kadar değişebilmektedir. İnce tabakası başı ve kuyruğun üzerinde olabilir, tüm gövde üzerinde de olabilir.
Eğer bu tür tüyler yoğunlukta ve gövdeye kadar gitmekte ise köpek rengi de samur renkli olarak adlandırılmaktadır.
Aslen kızıl olan tüylerin arasında bazı noktalarda siyah kılların gövdeden kuyruğa doğru serpilmesi ile oluşan köpek rengine yaban domuzu rengidenmekte. Bu üç renklilerle (tri-color) aynı şey değildir.


FAWN (TEN RENKLİ)
Kızılın açığı, daha doğrusu sarıya, kum rengine daha yakın bir renktir.
Ten renkli köpeklerde burun, dudakların ve göz kapakların üzerinde siyah pigment bulunmaktadır. Gözler koyu renklidir.


BLUE/FAWN (MAVİ – TEN RENKLİ)
Böyle renkli köpeklerde temel olan kızıl renginin üzerine sanki gümüş tozu dökülmüş gibi görünmektedir.
Bunun gibi mavi tozutma asıl koyu kızılın üzerinde oluyorsa da aynı zamanda açık ten renkli tüylerin üzerinde de olabilmektedir.
Gözlerinin de olabildiği kadar koyu renkte olması gerekir.
Bu renkte olan köpeklerde burun her zaman gri renkte olmalıdır.


BRİNDLE (KAPLAN(tiger) DESENLİ)
Asıl olan kızıl renginin üzerinde koyu renkte dikey çizgiler bulunmakta.
Çizgiler temel kızıl fazla görünmeyecek sıklıkla yerleşebilir bu da köpeği siyah renkli olarak gösterebilir ya da gözle görünmeyecek kadar kızıl renklerin karışmasıyla veya desenlerin seyrek olması yani kızıl renkli hafifçe siyah çizgiler ile süslenebilir. Örnekleri aşağıdadır.


BLUE BRINDLE (MAVİ KAPLAN DESENLİ)
Eğer kızıl fon üzerindeki desen gri renkte ise bu da mavi kaplan desenli renk olarak adlandırılmaktadır. Aynen kaplan desenli köpeklerdeki gibi, mavi kaplan desenli olan köpeklerde de tüyler üzerinde birkaç kızıl çizgi ile tam mavi olabilir ya da hafif mavi desen ile kızıl fon üzerindedir.
Gözleri de olabileceği kadar koyu olmalı, ya da tüy rengine uyumlu olmalıdır.
Burun delikleri koyu gri renkte olmalıdır.


BEYAZ
Beyaz renkli - tüyler sadece beyazdır. Burnu siyah ya da gri olmalı.
Bu renk sadece AKC standartlarına göre geçerli, FCI standartlarına göre istenmez.


SİYAH - TEN
Her zaman siyah üzerinde ten ile pas rengi arası lekeler, aynen Rottweilerde ve Dobermanlardaki gibi lekeler her bir gözün üzerinde, yanaklarda ağzın her iki yanında bir çizgi halinde, ön ve arka bacakların iç kısımlarında ve kuyruk altında da bulunmaktadır.


BLUE & TAN POINT (alsocalledtri-color) (MAVİ –TAN) (kahverengi)
Bu da üç rengin başka bir varyasyonu. Sadece asıl siyah renginin yerinde mavi olmaktadır.


KAHVE RENKLİ(karaciğer renkli)
Tüyler çikolata renginde, burun, gözkapakları, dudaklar da çikolata rengindedir. Böyle bir renk pitbull terrierlerde karşılaşılabilir. Amstafflarda kabul edilemez.


MASKE
Her tür renkle maske bulunması (başınınbirkısmınıkoyulaşması) mümkündür.
Maske siyah ya da gri renginde olabilir. Somağın küçük bir bölgesinde bulunabilir ya da derinleşip gözlere kadar ulaşabilmektedir.


BEYAZ BENEKLİ
Temel renginin üzerinde beyaz benekler - İrlanda benekli olarak adlandırılmaktadır. Benekleri sadece patilerin uçlarından tüm vücudu sarıp küçük renkli adalar bırakıncaya kadar çoğalabilir.
Somakta, boynunda yaka şeklinde, bacaklarda ve kuyruğun ucunda simetrik olarak beyaz benekleri bulunuyorsa, bu renkte BOSTON olarak adlandırılmaktadır.