avkifalianz

American Staffordshire Irk Standartları

GENEL GÖRÜNÜM

American Staffordshire Terrier kendi güç boyutlara göre daha da büyükmüş intibası yaratmalıdır, sağlam yapılıdır, kaslı ancak aynı zamanda zarif görünüşlü, çevik ve çevreye oldukça hızlı bir şekilde tepki veren cinsdir. Amerikan Staffordshir Terrier kendi görünüşünde tazı cinsi köpeklere benzeyip ya da uzun bacaklı olmamalı, tıknaz, bodur görünmeli. Cesareti efsanevidir.

KAFA

Kafası orta boyda, derin, geniş, adaleler ve alından burun kısmına geçişi de bariz, net olarak belirgin olmalı.

KULAK

Kesilen ya da kesilmemiş kulak hali yüksek dikilişi olmalı. Kulakların kesilmemiş hali tercih edilmeli. Kesilmemiş kulaklar kısa, yarı dikilmiş ya da tam dikilmiş olmalıdır. Tamamen asılı duran kulaklar reddedilir.

GÖZLER

Amerikan Staffordshire Terrierin gözleri koyu renkte, yuvarlak, geniş aralıkla ve derin süretle otumalı . Pembe göz kapakları kesinlikle kabul edilemez.

BURUN KISMI

Orta uzunlukta, eğilik sarkık olmayan, (burnun kökünden) kafatası kısmına geçiş keskindır. Burun köprüsü yuvarlaktır. Burun kesinlikle siyahtır.

ÇENE

Net bir şekilde çevre çizgisi çizilmekte. Sağlam, kuvvetli alt çenesi güçlü bir tutuş sağlamakta. Diş yapısı makas şekli olmalıdır.

DUDAKLAR

Rengi siayah, bitişik, birbirine sıkışık ve yoğun olmamlıdır. Ön kısmında üst kesici dişler alt ön dişlerle birleştirmektedir.

BOYUN.

Uzunluğu orta, askısız, iriyarı ve hafif kavisli, omuzlardan artkafasına doğru daralmakta.

OMUZLAR

Kaslı ve güçlü, geniş kürek kemikleri iğri yerleştirmekte.

SIRT

Üst hat çizgileri oldukça kısa, enseden sağrıya doğru hafifçe meyil aynı zamanda sağrı de kuyruk dibine doğru hafif ve kısa bir şekilde eğilmektedir. Karın hafif içe çekiktir.

GÖVDE

Genelinde göğüsü geniş ve derindir. Sıkıca ve sağlam yapılı, oldukça belirgin kaburgaları olan. Göğüsünü gelişim şarta bağlanan ön ayakları geniş yerleştirmektedir.

KUYRUK

Köpeğin boyutuna göre oldukça kısa. Alçak konumlu ve ucuna doğru daralmakta. Çengel şeklinde, sırt üzerinde ya da kesilmiş olarak kabul edilmez.

ÖN VE ARKA BACAKLAR

Ön bacaklar düz,paralel ve güçlü yuvarlak kemikli.

Eltarakları diktir

Arka bacakları çok kaslı. Ayak tarakları itidale kısa. Sıçrama ekleri veya dışa dönük olmamalıdır. Orta büyüklükte olan ayaklar pıhtıda, iyi bir şeklinde toplanmakta. Hareketler elastiki ancak rahvan da kusur konumundadır.

TÜYLER.

Tüyler kısa, parlak, sıkı surette bitişik ve ellendiğinde sert hissi verir.

RENK.

Tek renkli, kısmen renkli, benekli – her türlü izin verilmektedir. Tüy rengi saf beyaz ya da vücud yüzeyinin %80 dan fazla olan beyaz renkli hem de siyah - ten renginde ya da koyu kızıl renkli (karaciğer renkli) olanlar istenmez.

BOY VE KİLO.

Mutlaka orantılıdır. Erkek köpekler için ensede yükseklik 46-50cm (18-19 inç), dişi köpekler için 44-48cm (17-18 inç) olması gereken boyutlardır.

Hatalar: Pembe burun, açık renk göz, çok uzun ya da yanlış taşınan kuyruk, dişlerin alttan ya da üstten kapanması N.B. : Erkek hayvanlar iki görünüşte normal testis skrotum içine tam soyundan olmalıdır

AMERİCAN STAFFORDSHİRE TERRİER YAVRU BOY VE GELİŞİMİ TABLOSU