avkifalianz

American Staffordshire Terrier Irk Tarihçesi

American Staffordshire Terrier yeni bir cins değildir. Cinsin Amerikan Kennel Club (AKC) tarafından tescil edilmesine ve 1939 yılında kabul edilmesine rağmen biliniyorki 1800 den itibaren o zamanki Bulldogların ve Game Terrierlerin karıştırılıp yeni bir cins üretmek amacının sonucu olarak ırk tarihçesi başlamaktadır. En eski ve çok bilenen AKC'de kayıtlı Staffordshire'lerden olan ve1930 ların gangster komedilerinin yıldızı Pete (gerçek adı Lucenay's Peter) adlı köpek yavrusudur.

      

Bu cinsin en eski ataları İnglitere'den gelseler de, American Staffordshire Terrier gelişimi aslında tam olarak Amerika ırkıyla olmuştur. İlk ithal edilen köpekler, Amerika’yı geliştiren çiftçilerin ve göçmenlerin başarısına katkıda bulunmuştur. O zaman ki köpekler çeşitli çiftlik işlerinde, onlarla birlikte ayı, yaban domuzu avında, ev bekçiliğinde ya da sadece mükemmel bir arkadaş olarak kullanılmaktaydılar. İnanılmaz bir hızla bu köpekler insanın en iyi arkadaşlarından biri olarak ün kazanmıştır. Atalarının çoğu ''spor'' amacı ile üretilmiş, tam olarak köpek dövüşü maksadıyla yetiştirilmişlerdi. Bu cinse ait olan olağanüstü dayanıklılık, doğrudan dövüşlere yönelik üretim ve ayıklama sonucudur.

      

Zamanla dövüşler yasaklanmıştır. Ne yazık ki en başta bu köpeklerin ortaya çıkış sebebi çiftliklerde çalışmaları değil, dövüştür. American Staffordshire Terrier atalarının diğer köpeklerle dövüşmüş olmasına rağmen 1930 yılından itibaren cinsin üretimi ve yetiştirilmesi dövüşlere yönelik değildir. Bugün ki American Staffordshire Terrier gladyator değil bir arkadaş, yoldaş ve sevgi köpeğidir.